Az azerbajdzsáni Silk Way West légitársaság bejelentette, hogy 2014. március 1-től heti két budapesti járatot terveztek a menetrendjükbe Boeing 767-300F típusú teherszállító gépekkel. Ez azt jelenti, hogy a Wizz Air tavaly júniusban elindított Budapest-Baku utasszállító járatai mellett rendszeres légi teherforgalom indul Azerbajdzsán és Magyarország között.
Az AIRportal.hu február 10-én, közvetlenül a Budapest Airport-tól kapott tájékoztatás alapján már hírt adott a Silk Way Airlines járatnyitásáról. Jelen cikkünkben a budapesti Liszt Ferenc repülőteret üzemeltető cég ma kiadott hivatalos sajtóközleményét közöljük.
A Silk Way West légitársaság első Boeing 767-300F típusú teherszállító gépe 2014. március 1-jén landol a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A kizárólag légi teheráru szállítással foglalkozó azeri légitársaság heti két járatot indít a bakui Heydar Aliyev Nemzetközi Repülőtér és a Budapest Airport között. A Silk Way légitársaság gépeivel a világ olyan fontos gazdasági régiói érhetők el, mint Kína (Sanghaj és Hong Kong), a közép-ázsiai térség országai, vagyis Kazahsztán, Üzbegisztán és Türkmenisztán, valamint Törökország és a Közel-Kelet. A Silk Way West légitársaság gépei rendszeresen közlekednek Frankfurtba, Londonba, Milánóba és Kijevbe, valamint Tel Avivba.
Az új Baku-Budapest cargo járat megnyitása egyben támogatja a magyar kormány keleti nyitás stratégiáját, amelynek keretében intenzíven fejlesztik a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat a Kaukázus és Közép-Ázsia országaival. A cargo légitársaságok általában nagy értékű termékeket szállítanak, amelyek különleges és gyors árukezelést igényelnek. Ilyenek pl. a gyógyszeripari termékek, a számítástechnikai és más elektronikai eszközök, valamint kommunikációs berendezések, mobil telefonok stb.
A Silk Way West légitársaság, ahogy a neve is jelzi, a négyezer éves történelmi Selyemút hagyományait éleszti fel modern eszközökkel. A Selyemút az ősi Kína érétkes termékeinek kínált kereskedelmi kapcsolatot az ókori Görögországgal, később a Római Birodalomnak és a Bizánci Császárságnak. Az ősi Selyemút kiterjedt kereskedelmi hálózatként perzsa és arab kereskedők közvetítésével és jóvoltából még a középkori Magyar Királyságba is eljutott.
A Silk Way Airlines része a 23 különböző céget egyesítő azerbajdzsáni Silk Way csoportnak, amelynek portfóliójába a légi teheráru szállítás mellett beletartozik a földi kiszolgálás és fedélzeti ellátás (ground handling és catering) valamint egy jelentős szálloda és bank is. A Silk Way West Airlines a csoport tagjaként saját tulajdonú, korszerű, nyugati gyártmányú cargo gépekből álló légiflottát üzemeltet.
„Büszkék vagyunk arra, hogy Budapesten üdvözölhetünk egy újabb cargo légitársaságot, amely a Kaszpi-tenger rendkívül fontos térségével biztosít légi összeköttetést” – jelentette ki Jost Lammers, a Budapest Airport vezérigazgatója. Hozzáfűzte: „Teljes mértékig tisztában vagyunk a keleti piacok és az EU közötti hidak kiépítésének fontosságával. Ráadásul Budapest ideális földrajzi helyzetben fekszik ahhoz, hogy egy ilyen cargo-szolgáltatás központja lehessen. A légi szállítmányozók Budapestről kiindulva nem kevesebb, mint húsz európai országot érhetnek el ezer kilométeres sugarú körön belül, akár közúti-, akár vasúti fuvarozásról legyen szó.”
„Nagy várakozással tekintünk az új cargo-járat elindítása elé, hiszen eddig a közép-kelet-európai térség hiányzott az európai portfóliónkból. Különös figyelmet fordítunk az útvonalhálózatunk fejlesztésére, hiszen 2014-ben két vadonatúj, saját tulajdonú Boeing 747-8F típusú géppel bővítjük a flottánkat és azonnal be is állítjuk őket a menetrendbe.” – nyilatkozta Nidjat Babayev, a Silk Way West légitársaság európai és ázsiai régióért felelős kereskedelmi elnökhelyettese.