Egy amerikai vállalkozó megvásárolt 46 ausztrál F/A-18 Hornetet és több más harci repülőgépet. Az USA légierejével szerződésben álló cég flottája elsősorban kiképzési célt szolgál, ő játssza a „rosszfiút”, de néhány példány éles bevetésen is részt vehet.
Ausztrália a közelmúltban 71 Boeing F/A-18 Hornet típusú, negyedik generációs vadászgépet árverezett el, amelyekből 25 példányt Kanada vett meg, a maradék 46 darabot pedig egy amerikai vállalkozó, Don Kirlin cége, az Air USA.
A Scramble Magazine emlékeztet arra, hogy a cég szerződéses partnere az Egyesült Államok fegyveres erőinek.
Persze nem éles bevetéseken segít be saját vadászgépeivel, hanem sok más, ‘egzotikus’ harci repülőket összevásárló vállalkozáshoz hasonlóan az ellenség (agresszor) szerepét játsszák a légierő pilótáinak kiképzése idején.
A vállalkozó ebben úttörőnek számít, 1994-ben egy Csehországból származó Aero L-39-essel kezdte a pályafutását, nem sokkal később pedig övé volt a tengerentúlon az első magántulajdonú, szovjet eredetű MIG-29 Fulcrum vadászgép is, amivel már élethű körülmények teremthetők a légiharc oktatásához.
Az egykori ausztrál F/A-18 Hornetek csatasorba állításával ismét az Air USA a legerősebb szereplő az agresszorok piacán.
A gépek ugyanis nem alapváltozatúak, hanem a sokkal modernebb, továbbfejlesztett Super Horneteken is megtalálható radarral és célzóberendezésekkel vannak ellátva, felderítő képességük és harci potenciáljuk kiemelkedő, így komoly feladatok elé állíthatják az US Air Force vadászpilóta-növendékeit.
Az ex-ausztrál gépek közül 36 példány van repülőképes állapotban, 10 példányt korábban már leállítottak. A tervek szerint először néhány működő gépet szállítanak az Egyesült Államokba, a többi példány pedig már saját erőből, út közben légi tankolással települhet majd át új otthonába, ezeket követik majd javítandó társaik.
Az ügylet értékét a felek nem hozták nyilvánosságra, de meg nem erősített információk szerint a pótalkatrészek és a karbantartáshoz szükséges infrastruktúra értéke önmagában 1 milliárd USA-dollár, és ez is részét képezi a szerződésnek.
Az Air USA ezen felül megvásárolt szintén Ausztráliától 9 darab Pilatus PC-9A turbólégcsavaros kiképzőgépet, amelyeket a harctéri előretolt repülésirányítók (JTAC) kiképzésében terveznek használni, továbbá 17 jelentősen átalakított, infravörös és elektrooptikai szenzorokkal felszerelt Cessna T337 Turbo Skymastert, amelyek pedig nagyjavítás után Afganisztánban és Irakban segíthetik hadsereget.