A HungaroControl elindította a helyszíntől független, repülőtéri légiforgalmi irányítást biztosító, „virtuális” torony projekt (Remote Tower, rTWR) megvalósítását.

 | © AIRportal.hu

A Magyar Légiforgalmi Szolgálat és az Indra Navia AS menedzsmentje között, a mai napon, Budapesten aláírt szerződés értelmében: az Indra Navia AS 2016. márciusig telepíti a budapesti távoli torony megvalósításához szükséges teljes Fejlett Földfelszíni Mozgásokat Ellenőrző és Irányító Rendszert (Advanced Surface MovementGuidance and Control System, A-SMGCS). Az integrált kamera- és radar érzékelőkből álló rendszert a norvég cég és alvállalkozóként a kanadai Searidge Technologies biztosítja. A megbízás összértéke 4,9 millió euró.

Az előrejelzések szerint 2030-ra az Európa felett közlekedő repülőjáratok száma elérheti a 16,9 milliót. A léginavigációs rendszereknek lépést kell tartani a rohamos forgalmi növekedéssel, az ezzel összefüggő repülésbiztonsági és kapacitási kihívásokkal. A HungaroControl „virtuális” torony (rTWR) koncepciója a közepes és nagyobb forgalmú repülőterek irányítási feladatainak magas színvonalú és korszerű teljesítését teszi lehetővé. 2017-ben már virtuális toronyból navigálhatják a magyar légforgalmi irányítók a Budapest Airport (BUD) le- és felszálló repülőgép-forgalmát.

A cikk a hirdetés alatt folytatódik.

A most aláírt megállapodás értelmében az Indra Navia AS cég telepíti az rTWR koncepció megvalósításához szükséges teljes Fejlett Földfelszíni Mozgásokat Ellenőrző és Irányító Rendszert (Advanced Surface MovementGuidance and Control System, A-SMGCS), emellett egy kamerarendszert, egy video falat és a kapcsolódó technikai eszközöket is. Az integrált kamerarendszert a kanadai Searidge Technologies gyártja. A video falon az irányítók igényeire szabott módon jelenítik meg mindkét BUD (Budapest Airport) futópálya, a teljes forgalmi előtér kameraképét és az A-SMGCS rendszerből származó repülési információkat is.

Searidge videófal - Illusztráció. (Fotó: SearidgeTech.com via HungaroControl) | © AIRportal.hu

Searidge videófal – Illusztráció. (Fotó: SearidgeTech.com via HungaroControl)


„A budapesti rTWR infrastruktúrát jövőre a SESAR Large Scale Demonstration (Budapest 2.0) projektben valós repülésekkel is demonstráljuk majd, amelynek keretében a HungaroControl a világon elsőként tesztel és mutat be távoli toronyirányítást egy olyan közepes forgalmú repülőtéren, mint amilyen a Budapest Airport” – nyilatkozta Szepessy Kornél, a HungaroControl vezérigazgatója.

A remote torony iparág az elmúlt öt évben nagyon sokat fejlődött, világszerte jelentős tőkebefektetéssel zajlanak az ez irányú fejlesztések. A magyar koncepció megvalósítás alapja a jelenlegi irányítástechnikai rendszerek és munkaeljárások duplikálása, amivel hosszabb távon is biztosítható a biztonságos és megfelelő forgalmi kapacitású légiforgalmi irányító szolgáltatás. A magyar léginavigációs szolgáltató koncepciója maximálisan kihasználja a korszerű technológiák kínálta lehetőségeket: többek között alkalmaz infravörös kamerákat is, amivel jelentős mértékben kiegészíti eddigi műszaki infrastruktúráját.

A ferihegyi irányítótorony. (Fotó: AIRportal.hu) | © AIRportal.hu

A ferihegyi irányítótorony. (Fotó: AIRportal.hu)

Kövess minket a közösségi médiában, és iratkozz fel napi hírösszefoglalónkra!
Hasznos, érdekes volt amit olvastál? Már egy újság árával támogathatod az AIRportal.hu működését!