A futópálya újraépítése után hétfőn megnyitották a másfél éve bezárt marosvásárhelyi Transilvania nemzetközi repülőteret.

A repülőtér hétfőn kapta meg a működési engedélyt az illetékes román légügyi hatóságtól, és nem sokkal ezután le is szállt Marosvásárhelyen az első utasszállító repülőgép.

A charter járat a törökországi Antalyából hozott haza turistákat, majd ugyanoda indult vissza turistákkal a fedélzetén.

Péter Ferenc, a repülőteret működtető Maros megyei önkormányzat elnöke a hétfőn délben tartott sajtótájékoztatón elmondta: az Antalyából indult repülő már a levegőben volt, amikor a román hatóság kibocsátotta a repülőtér működési engedélyét.

A tanácselnök ismertette: a tervező 77 millió lejes (5,39 milliárd forint) költséggel számolt, ehelyett a beruházás áfával együtt 56,7 millió lejbe (3,9 milliárd forint) került, és a kedvező költségek ellenére a pálya szilárdsági adatai jelentősen meghaladják a tervben kért adatokat. A költségek nagyobb részét, mintegy 50 millió lejt a központi költségvetésből biztosították, a fennmaradó részt az önkormányzat adta.

A cikk a hirdetés alatt folytatódik.

Peti András, a repülőtér igazgatója elmondta: egyelőre két légitársasággal kötöttek szerződést. Egy török társaság szeptember végéig üzemeltet heti egy járatot Antalyába, és már e héttől beindul a Wizz Air heti két dortmundi és memmingeni járata.

A Wizz Air szeptembertől indítja a Marosvásárhely-Budapest és a Marosvásárhely-London járatait.

Az igazgató hozzátette: több légitársasággal is tárgyalásokat folytatnak további járatok elindításáról.

A Wizz Air diszkont légitársaság 2016 november közepén jelentette be, hogy a futópálya állapota miatt Kolozsvárra költözteti marosvásárhelyi járatait. Mivel a Wizz Air volt az egyedüli társaság, amely menetrend szerinti járatokat működtetett Marosvásárhelyről, a repülőtér forgalma a döntés következtében rendkívüli módon lecsökkent. A Wizz Air tavaly novemberben azt közölte, hogy a Kolozsvárra költöztetett járatainak csak egy részét költözteti vissza Marosvásárhelyre.

A Maros megyei önkormányzat 2017 szeptemberében írta alá a szerződést a versenytárgyaláson kiválasztott Porr Construct Kft. és Geiger Transilvania Kft. konzorciumával, amelynek 2018. január 21-ig kellett volna újraépítenie és megfelelő berendezésekkel ellátnia a futópályát, a gurulóutakat, és a repülőgépek kiszolgálására használt forgalmi előteret. A munkálatok műszaki átadása a múlt héten történt meg.