Péntek hajnalban Izrael nagyszabású légicsapást hajtott végre Irán katonai infrastruktúrája és nukleáris létesítményei ellen, mindkét országban rendkívüli állapotot hirdettek, a perzsa ország határozatlan időre lezárta teljes légterét.
Jelentős hatása van a közel-keleti régió légiforgalmára, hogy a péntek hajnali légicsapások után Irán határozatlan időre lezárta teljes légterét és repülőtereit.
Pénteken az ország drónokkal indított válaszcsapást Izrael ellen, emiatt több érkező és induló járatot töröltek Tel-Aviv repülőterén is, a Wizz Air járatai sem közlekednek a légikikötőbe, köztük Budapestről sem. Számos Tel-Avivba tartó hosszú távú járat más repülőterekre tért ki, de például az amerikai United Newarkból Izraelbe tartó gépe az Atlanti-óceán felett visszafordult a kiindulási reptérre.
A két ország közötti katonai konfliktus eszkalációja miatt az európai légitársaságok várhatóan újra szüneteltetik izraeli járataikat.

A légtérzár és a várható további katonai aktivitás miatt a régióból Európa irányába és vissza, vagy a térségen keresztül átrepülő járatok jelentős kerülőre kényszerülnek.
A Közel-Keletről, Indiából, Délkelet-Ázsiából Európa felé és vissza repülő gépek jellemzően délről kerülik a területet, beleértve Irak, Szíria és Jordánia légterét is (utóbbit szintén lezárták), inkább a Perzsa-öböl (Arab-öböl) déli oldalán, valamint Szaúd-Arábia és Egyiptom felett haladnak.
A Távol-Keletről Európa irányába és vissza közlekedők jellemzően Türkmenisztán és Azerbajdzsán felett, északról kerülik a térséget továbbra is, az ukrajnai háború miatt pedig a Fekete-tenger déli partjai felett repülnek tovább.
A Budapest Airport járatinformációs rendszere szerint törölte Tel-Avivba tartó járatait és visszafelé közlekedő párjait péntek hajnalban a Wizz Air (W6 2325, W6 2327) és a Ryanair (FR 839), valamint nem közlekedik az El Al (LY 2366, LY 2360), a Bluebird Airways (BZ 441), az Israir (6H 726) járata sem pénteken. A Ryanair és a Wizz Air a szombati izraeli járatait is törölte.
A Wizz Air cikkünk megjelenését követően kiadott közleményében azt írta, hogy a közel-keleti helyzet eszkalálódása és a térség több lezárt légtere miatt a légitársaság június 20-ig felfüggesztette a Tel-Avivba és Ammanba irányuló járatokat, és átirányítja az összes olyan járatát, amely az érintett légterek felett repülne, erről az érintett utasokat közvetlenül tájékoztatta.
Frissítés: A Wizz Air szombaton délelőtt lapunkhoz eljuttatott közleményében arról tájékoztatott, hogy az eszkalálódó közel-keleti helyzet és a lezárt légterek miatt az Abu-Dzabiba és Dubajba tartó egyes járatok esetében hosszabb, alternatív útvonalakon repül, ezért megnövekedett menetidőre és közbenső repülőtéren történő tankolásra is lehet számítani az utasok és a járatüzemeltetés biztonsága érdekében.
Frissítés 2: A Wizz Air szeptember 15-ig meghosszabbítja a tel-avivi és ammani járatok múlt heti, a közel-keleti helyzet eszkalálódása miatt bejelentett felfüggesztését, továbbá elkerüli az izraeli, iraki, iráni és szíriai légteret – tájékoztatta lapunkat a légitársaság hétfőn este.
Az izraeli légitársaságok, köztük az El Al, az Israir, a Sundor és az Arkia pénteken az előre elkészített vészterveknek megfelelően külföldi légikikötőkbe repülték át teljes flottájukat, sőt az izraeli Boeing 767-300-as kormánygép is elhagyta az országot, majd Athénban szállt le.
A flightradar24 vizualizációján jól látszik, ahogy kiürül a térség légtere a hajnali órákban: