Magyarország mellett Lengyelország és Szlovákia közreműködésével a HungaroControl kutatás-fejlesztési és szimulációs központjában tesztelik a közép-európai régió légi útvonalainak lehetséges fejlesztési irányait. A nemzetközi projekt eredményeként várhatóan csökken az észak-dél irányú légi járatok menetideje, ezzel mérséklődik a repülőgépek üzemanyag-fogyasztása és károsanyag-kibocsátása. A tesztelés alatt álló „free route” koncepcióval jelentősen csökkenhetnek a légitársaságok költségei is. A budapesti tesztsorozat 2013. május 21-étől 31-éig tart.

A HungaroControl budapesti K+F és szimulációs központjában (Centre of Research, Development and Simulation – CRDS) közel két héten keresztül tesztelik a „free route” elnevezésű léginavigációs koncepciót, amelynek bevezetésével a repülőgépek rövidebb útvonalon tehetik meg a Balti-tengertől a Fekete- és Adriai tengerig terjedő távolságot. A légitársaságok így jelentős mennyiségű üzemanyagot takaríthatnak meg, ami nemcsak a környezeti terhelést csökkenti, hanem ráirányítja a figyelmet arra is, hogy igen komoly költségmegtakarítás érhető el az innovatív forgalomszervezési módszerek alkalmazásával.

Az IATA becslései szerint a világ légitársaságai 2013-ban várhatóan 216 milliárd dollárt költenek üzemanyagra, ami ötszöröse a 2003-as adatnak, és ami összköltségeik közel 33 százalékát teszi ki. Így az új, rövidebb útvonalak – a jelentős környezeti előnyök mellett – világszerte közel 1 milliárd dollár megtakarítást jelenthetnek a légitársaságok számára. Különösen igaz ez Európára, ahol az országhatárok mentén felszabdalt légtér miatt jelenleg a repülőgépek rendszerint az optimálisnál hosszabb útvonalakon közlekednek. Szakértők szerint az öreg kontinensen a „free route” koncepcióval akár 1-1,5%-os üzemanyag-csökkentés is elérhető. Ez komoly költségmegtakarítást jelenthet a légitársaságoknak tekintettel arra, hogy egy-egy nagyobb légitársaság éves kerozinfogyasztása elérheti a 9 millió tonnát is.

A most futó budapesti tesztelésen három állam, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia légi navigációs szakemberei vizsgálják a rövidebb, vagyis szükségtelen töréspontok beiktatása nélküli útvonalak alkalmazhatóságát. Négy további ország, Ausztria, Horvátország, Szlovénia és Szerbia megfigyelőként vesz részt a funkcionális légtérblokkokat és államhatárokat egyaránt átívelő nemzetközi projektben. A programot a közép-európai térséget lefedő önkéntes léginavigációs együttműködési platform (Central and Eastern European ANSPs’ Platform – CEAP) szervezi, amelynek a HungaroControl is tagja. A CEAP-légtér szolgálja ki kelet-nyugati irányban az EU és Törökország, illetve az unió és a Közel-Kelet között áramló forgalmat, valamint a Baltikumtól a Balkánig terjedő térség közlekedését, így e régió légi közlekedésének fejlesztése kulcsfontosságú a kontinens egésze számára.

A nagy szakértelmet és szoros együttműködést igénylő szimuláció során a mérnökök pontos másolatot készítenek az egyes országok légtérszektorairól és azokról a szoftveres kezelőfelületekről, amelyekkel az ide érkező külföldi irányítók a lehető legjobb hatásfokkal tudják elvégezni a tesztelést. A szimulációs program összhangban áll a HungaroControl és az Eurocontrol közötti együttműködési megállapodással, és hozzájárul az Egységes Európai Égbolt program sikeréhez.

A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Kövess minket a közösségi médiában, és iratkozz fel napi hírösszefoglalónkra!
Hasznos, érdekes volt amit olvastál? Már egy újság árával támogathatod az AIRportal.hu működését!