Bár Kína és az Egyesült Államok látszólag az enyhülés útjára lépett a kereskedelmi kapcsolatokban, úgy tűnik, a felszín alatt még komoly törések vannak. Az USA ugyanis fontolgatja: megtiltja az amerikai cégeknek, hogy alkatrészeket és berendezéseket adjanak el Kínának a Comac C919-programhoz.
A Reuters az ügyet ismerő forrásaira hivatkozva azt írta, a lépésről február 28-án egyeztet Donald Trump amerikai elnök kabinetje, a tervek között szerepel az amerikai technológia Kínába exportálásának további korlátozása.
Ennek megfelelően a General Electric például nem kapna további engedélyt a hajtóművek szállítására.
Kérdés viszont, hogy ez hogyan érinti a francia Safrant, hiszen kettejük vegyesvállalata, a CFM International Leap 1C hajtóművét választotta a Comac a C919 külföldi erőforrásaként. Másrészt viszont belföldi, saját fejlesztésű hajtóművet is terveznek gépre, viszont ennek programja még csak tesztfázisban van.
A General Electric egyébként még 2019 márciusában is megkapta az engedélyt az Egyesült Államok illetékes szerveitől.
Más cégek is vannak, amelyeket érinthet az USA korlátozás, az irányítórendszereket gyártó Honeywell International is eleshet az üzlettől, bár a vállalat idén már kapott exportengedélyt. Ha ezt visszavonják, akkor a Comac legfőbb beszállítóit vesztené el.
Az ügyet ismerő forrás azt mondta a hírügynökségnek, hogy ha az Egyesült Államok tovább szigorítja a technológiaexport feltételeit, akkor az Airbustól fognak még több gépet rendelni a Boeing helyett.
Az érintettek nem reagáltak a hírügynökség megkeresésére.
A vita hátterében az áll, hogy az Egyesült Államok legalább két okból tart a kínai repülőgépipar megerősödésétől: egyrészt ellenfelet kreálhatnak az egyébként is gyengélkedő Boeingnek, másrészt nem tudni, hogy a technológia mennyire szolgálja Kína haderejének növekedését.
A C919-programot 2008-ban indította el a Comac, a gép 2017-ben emelkedett először a levegőbe, és várhatóan jövőre áll forgalomba a China Eastern Airlines színeiben. A típusból összesen ezret adtak eddig el különböző megrendelések, szándéknyilatkozatok formájában.