Összefog a hazai műszaki oktatás vezető szereplője a légiforgalmi irányítással, együttműködésük előmozdítja a légi közlekedési szektor korszerűsítését célzó közös projektek megvalósítását, és serkenti az iparági kutatás-fejlesztési tevékenységet.
Az új megállapodás lényegesen kiszélesíti és megszilárdítja a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kapcsolatát a HungaroControllal.
Utóbbi közleménye szerint az egyezmény megerősíti a Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karon folyó képzést, különösen a légiforgalmi menedzsment (Air Traffic Management) specializáció esetében. Emellett a Villamosmérnöki és Informatikai Kar Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan, valamint Távközlési és Mesterséges Intelligencia tanszékeken folyó, radarrendszereket és akusztikai kutatásokat érintő tevékenységet is ösztönzi.
Az együttműködés a BME jelenlegi és leendő hallgatóinak egyaránt jelentős előnyöket nyújt, hiszen közös képzésekre, szakmai gyakorlatokon és projektekben való részvételre is lehetőséget ad.
A megállapodással kapcsolatban Charaf Hassan, a Műegyetem rektora kiemelte, hogy „a BME szakterületek hazánkban egyedülállóan széles körére támaszkodva tudja a HungaroControlt kutatás-fejlesztési, innovációs és képzési területen támogatni. A megújuló BME stratégiájának középpontjában áll az egyetem és az ipar együttműködésének erősítése, hiszen korszerű, jövőálló mérnöki és gazdasági tudást csak az elmélyült elméleti ismeretek és a gyakorlati ipari tapasztalatok összhangjára építve adhatunk hallgatóinknak.”
„A HungaroControl Zrt. kiemelt figyelmet fordít az innovációra és a szakemberutánpótlásra, hiszen működése során nagyban támaszkodik a legmodernebb technológiai vívmányokra. A vállalat stratégiai célkitűzései közé tartozik, hogy a hazai alkalmazott, műszaki kutatás-fejlesztésben élen járó intézményekkel szoros kapcsolatot alakítson ki, hasznosítva az intézmények közötti szinergiákat és az együttműködésben rejlő lehetőségeket. A Műegyetem mint a hazai műszaki-technológiai kutatás-fejlesztés egyik legjelentősebb bázisa, készséges partnernek bizonyult ebben a tekintetben, így a mostani megállapodásnak nagy jelentőséget tulajdonítok” – hangsúlyozta Turi Ferenc, a vállalat vezérigazgatója.
A szerződés értelmében a jövőben lehetőség nyílik arra, hogy a műegyetemisták betekintsenek a hazai légi navigációs vállalat működésébe, így első kézből tapasztalhatják meg az elméleti oktatásban szerzett tudásuk gyakorlati megvalósulását.
A HungaroControl ugyanis vállalja, hogy az alkalmazott technológiákról és azok eredményeiről ismeretterjesztő előadásokon rendszeresen beszámol a BME hallgatóinak, illetve szakmai segítséget nyújt a tevékenységéhez kötődő szakdolgozatok, diplomamunkák kidolgozásához, ráadásul úgy, hogy lehetőséget nyújt a hallgatóknak részt venni a vállalat projektjeiben, különösen a légi navigáció, a mesterséges intelligencia alkalmazása, valamint a légi közlekedési menedzsment témaköreiben zajló kutatás-fejlesztésekben.
A BME pedig elősegíti a HungaroControl szakmai utánpótlását, valamint felnőttképzés révén közreműködik a vállalat munkatársainak szakmai továbbképzésében.
A BME lehetőséget ad arra, hogy doktori képzésében részt vevő hallgatók közösen meghatározott témákon is dolgozhassanak, illetve a társaság munkatársai – felkérés esetén – részt vállalhassanak a beszámoltató és záróvizsga-bizottságok munkájában. A BME és a HungaroControl szakmai workshopok szervezését is tervezi, amelyeken a közösen megvalósítani kívánt kutatás-fejlesztési témák azonosíthatók.
Az együttműködési megállapodásnak az is aktualitást ad, hogy idén száz éve, 1925-ben indult a belföldi légi forgalom Budapest és négy vidéki nagyváros (Debrecen, Miskolc, Nagykanizsa és Szeged) között, ami megkövetelte a földi szolgálatok megszervezését, beleértve a repülőterek megfelelő kialakítását és felszerelését. A HungaroControl Zrt. Magyarország egyik legsikeresebb állami tulajdonú vállalata, amely légiforgalmi szolgáltatásokat nyújt a magyar légtérben, illetve a NATO felkérése alapján a Koszovó feletti magas légtérben is. A társaság tevékenységi körébe tartozik a légiforgalmi szakszemélyzet képzése, emellett légi navigációs kutatás-fejlesztéssel is foglalkozik. A BME, amely 2024-ben első helyezett lett a HVG éves hazai felsőoktatási rangsorának összesített intézményi listáján, nyolc karon több mint 20 ezer hallgatót képez műszaki, természettudományi és gazdasági területeken – olvasható a közleményben.