Afganisztán hegyvidéki területén lezuhant egy Dassault Falcon 10 business jet, a fedélzeten hatan utaztak, a legfrissebb hírek szerint négyen túlélték a balesetet.

A korábban a marokkói Alfa Air flottájába tartozó, de immár orosz üzemeltetésű Dassault Falcon 10 business jet a thaiföldi U-Tapao repülőtérről Moszkvába tartott, az India észak-keleti részén fekvő Gaya repülőterén végrehajtott technikai leszállással.

A tankolást követően az 1978-ban gyártott repülőgép Pakisztán, majd Afganisztán felett tartott úti célja, Moszkva irányába.

A repülőgép a hírek szerint az afganisztáni Badakhshan tartomány hegyvidéki területén lezuhant.

A fedélzeten az ASN adatlapja szerint hat fő tartózkodott, állapotukról egyelőre nem érkezett hír.

A cikk a hirdetés alatt folytatódik.

A Reuters szerint az orosz hatóságok megerősítették, hogy a fedélzeten hat fő utazott, a repülés célja légi betegszállítás volt. Az afgán hatóságok kutató-mentő csapatokat küldtek a lakott területektől távol eső helyszínre.

Frissítés: A legfrissebb hírek szerint a repülőgép az orosz RA-09011 lajstromjelet viselte. Az úti cél Moszkva volt, ám az üzbegisztáni Taskentben egy újabb technikai leszállást hajtott volna végre a Falcon a repülési terv szerint. A személyzet azonban vészhelyzetet jelentett, és a tádzsikisztáni Kulob repülőtérre kért kitérőt. Később a pilóták az egyik, majd mindkét hajtómű leállását jelentették.

Az afgán hatóságok kutató-mentő csapatai vasárnap megtalálták a repülőgép roncsait, a fedélzeten utazó hat ember közül négyet életben találtak. Az orosz hatóság közlése szerint a légi betegszállítást végrehajtó gépen négyfős személyzet és két utas tartózkodott.

A marokkói Alfa Air légitársaság Falcon 10-es és Falcon 20/200-as típusú, könnyű kategóriájú, maximum 10 fő szállítására alkalmas üzleti gépeket üzemeltet, amelyeket charter-járatokra, illetve betegszállításra adnak bérbe. A repülőgép 2023 őszén Törökországon keresztül kerülhetett Oroszországba, de az Alfa Air honlapján még jelenleg is szerepel.

A flightradar24.com lefedettsége az adott területen hiányos, ezért nem látszik a pontos útvonal.