Közzétette 2024–2025-ös, eddigi legjobb eredményét hozó pénzügyi évéről szóló jelentését az Emirates-csoport, amelynek légitársaság folytatja kabinkorszerűsítési programját.

A vállalat tájékoztatása szerint a március 31-én zárult pénzügyi évben rekord adózás előtti nyereséget ért el, 6,2 milliárd USA-dollárt, ami 18 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, mindezt szintén rekordot jelentő, 39,6 milliárd dolláros árbevétel mellett, ez pedig 6 százalékkal magasabb az előző évinél.

A cégcsoport készpénzállománya ugyancsak eddig nem látott mértéket ért el, 14,6 milliárdot, amely 13 százalékos növekedést jelent. A kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény (EBITDA) is minden korábbit meghalad, 11,5 milliárd dollárt tett ki, 6 százalékkal többet a tavalyihoz képest. A cégcsoport összesen 3,8 milliárd dollár értékben fektetett be új repülőgépekbe, létesítményekbe, technológiákba és vállalatokba, emellett az alkalmazotti létszám is rekordot döntött: világszerte 121 223 fő dolgozik már a csoportnál, köztük Magyarországon is.

Ezekkel az eredményekkel az Emirates Group a világ legnyereségesebb légiközlekedési vállalatcsoportjává vált a közlemény szerint, míg maga az Emirates a világ legjövedelmezőbb légitársaságaként zárta az évet.

Forrás: Emirates

Ugyanis az utóbbi cég adózás előtti nyeresége 5,8 milliárd dollárt ért el, 20 százalékkal magasabbat az előző pénzügyi évnél, bevétele 34,9 milliárd dollárt tett ki (6 százalékos növekedés), készpénzállománya 13,5 milliárdot (16 százalékkal több), miközben működési költsége 4 százalékkal emelkedett.

A cikk a hirdetés alatt folytatódik.

A légitársaság 2024–25-ben 53,7 millió utast szállított (3 százalékos növekedés), utas- és teherszállító kapacitását pedig 4 százalékkal növelte. A járatok átlagos töltöttsége 78,9 százalék volt.

A prémium turistaosztály iránti kereslet tovább nőtt, köszönhetően a kabinfelújítási programnak és a 4 új Airbus A350-es forgalomba állításának. Az Emirates flottája idén március végére 260 repülőgépre bővült.

Az új repülőgépek folyamatosan késő átadásai miatt az Emirates további 99 repülőgépet vont be kabinfelújítási programjába, így összesen 219 esik át teljes belső átalakításon 5 milliárd dolláros beruházással.

A 2025. március 31-i állapot szerint az Emirates megrendelésállománya 314 repülőgépet számlált, köztük 61 darab A350-est, 205 Boeing 777X-et, 35 Boeing 787-est és 13 Boeing 777F teherszállítót.

Erős évet zárt a cargo-üzletág is

Az Emirates SkyCargo 2,3 millió tonna árut szállított, ami 7 százalékos növekedés a megelőző pénzügyi évhez képest. A részleg bevétele 4,4 milliárd dollár volt, ami a légitársaság összesített bevételének 13 százalékát tette ki.

A földi kiszolgáló folytatta a globális terjeszkedést

A cégcsoport földi kiszolgálásra szakosodott vállalata, a Dnata adózás előtti nyeresége 1,6 milliárd dirham volt (430 millió USA-dollár), bevétele 21,1 milliárd dirham (5,8 milliárd dollár), ami 10 százalékkal több a megelőző időszakénál, készpénzállománya pedig 3,7 milliárd dirham (1 milliárd dollár).

A vállalat új catering-létesítményeket és cargo-terminálokat nyitott világszerte, valamint bővítette jelenlétét Rómában, Amszterdamban, Dubajban és Erbílben.

A földi kiszolgálási üzletág 794 091 repülőgépet és 3,1 millió tonna szállítmányt kezelt világszerte.

Az Emirates-csoport a közlemény szerint mindeközben erősítette elkötelezettségét a fenntarthatóság terén, például a SAF (fenntartható üzemanyag) használatával Heathrow-n és Szingapúrban, a dubaji karbantartóközpontban elindított napenergia-projekttel, a Dubai Reef tengervédelmi projektben való részvétellel és hátrányos helyzetű gyermekeknek szánt, újrahasznosított anyagokból gyártott iskolatáskákkal.

A következő (azaz jelenleg már zajló) pénzügyi évben az Emirates várhatóan 16 új A350-est és 4 Boeing 777F-et vesz át, tovább bővítve globális hálózatát. A dubaji Al Maktoum Nemzetközi Repülőtér (DWC) fejlesztése is halad, amely új korszakot nyithat a város légiközlekedésében – emlékeztet a közlemény.