Boeing 737 MAX gépek beszerzéséről írt alá szándéknyilatkozatot a Hungary Airlines nevű vállalat elnöke az amerikai gyártóval, a kínai hátterű, magyar bejegyzésű, eddig a légiáru-szállításban tevékenykedő légicég budapesti központtal erősítené a Közép- és Kelet-Európa, illetve Kína közötti utasforgalmat.
A kínai Xindaobao/Új szemle portál csütörtöki tudósítása szerint* a száz darab Boeing 737 MAX repülőgép megrendeléséről szóló szándéknyilatkozat aláírására november 27-én került sor a 2. Kínai Nemzetközi Ellátási Lánc Promóciós Expón.
Az új generációs utasszállítókkal a Hungary Airlines a budapesti légikikötőt csomópontként használva erősítené a Közép- és Kelet-Európa, illetve Kína közötti utasforgalmat, a vállalat célja, hogy globális márkává váljon – emeli ki a tudósítás.
A lap híre kitér arra, hogy a légicég 2024 decemberében tervezi, hogy Budapestről Hongkongba indít [áruszállító] járatokat.
Mi lehet a háttérben?
Mint arról korábban beszámoltunk, Kína és Magyarország között jelenleg 21 közvetlen utasszállító járat közlekedik hetente, amelynek várható bővítéséről a napokban Szijjártó Péter külügyminiszter nyilatkozott.
A kínai utasforgalom további növekedéséhez leginkább egy itteni központú ráhordó légitársaságra lenne szükség, amely a közép- és kelet-európai régión belül és akár az egész kontinensen tovább szállíthatná a kínai légitársaságok Budapestre érkező és innen induló utasait.
A Hungary Airlines elindulása és a jelentős mennyiségű repülőgépre szóló szándéknyilatkozat ezt a törekvést szolgálhatja, bár a tudósításban említett mennyiség magyar és európai viszonylatban is ambiciózusnak tűnik. Az uniós légitársaság elindítása azért is állhat a kínaiak érdekében, mert a nagy európai légitársaságok uniós fellépést sürgetnek a kínai légicégek nyugat-európai hubokon történő terjeszkedésével szemben.
Mit lehet tudni a cégről?
A 2021-ben bejegyzett vállalat idén áprilisáan változtatta nevét Hungary Airlines Kft-re. A cég eddig a Kína és Magyarország közötti légiáru-szállításban működött, kezdetben Universal Translink Airline Hungary Kft., majd rövid ideig Hungary Cargo Airlines Kft. néven, székhelye a BUD Cargo City-ben van.
A cég többségi tulajdonosa a hazánkban élő, vélhetően magyar állampolgársággal is rendelkező Wu Jiang kínai üzletember, a menedzsmentben a Boeinggel kötött megállapodást aláíró Duan Bo mellett két magyar szakember, Talabos Gábor és Varga Gábor is részt vesz.
Sajtóértesülések szerint a vállalat a magyar állam tulajdonában lévő, jelenleg a Wizz Air üzemeltetésében álló Airbus A330F áruszállító üzemeltetésének átvételére készül, és ennek érdekében saját, magyarországi légi üzemeltetői engedély (AOC) megszerzése is folyamatban van.
Idén májusban számoltunk be róla, hogy a vállalat magyarországi tevékenysége bővítését is tervezi, ennek érdekében számos álláshirdetés jelent meg rövid időre a cég egyik közösségi oldalán. Amint korábban megírtuk, a cég vezetője és társalapítója egy budapesti szakmai konferencián elmondta, hogy terveik között két saját, utasszállítóból áruszállítóvá alakított Boeing 777-300ERSF forgalomba állítása is szerepel a más légitársaságoktól bérelt cargo-charterek üzemeltetése mellett.
* A kínai nyelvű portál péntek reggelre eltávolította oldaláról a cikket.