Ahhoz, hogy egy hosszú repülőutat a lehető legkényelmesebben tölts el, érdemes odafigyelni néhány dologra. Apróságnak tűnhet, de az, hogy amit eszel és iszol a fedélzeten nagyban befolyásolhatja azt, hogy érzed magad a repülés alatt.
Vannak ételek és italok, amelyek segítenek abban, hogy az órákon át tartó utat is kényelmesen élvezhessük – és vannak olyanok, amelyek kifejezetten kellemetlenné tehetik a repülést.
Mit kerülj el?
Ha kényelmesen szeretnél utazni, akkor már a repülés előtt oda kell figyelned arra, hogy mit eszel. Mindenképpen érdemes elkerülni a magas kalóriatartalmú, nagy adag ételeket, mert megülik a gyomrod, diszkomfort érzetet keltenek egész út alatt. A sült oldalas, a gulyásleves vagy egy angol reggeli sok szalonnával és kolbásszal nagyon finom, de okozhat pár hasfájós órát a fedélzeten, főleg az erre érzékenyebbek esetén.
Érdemes elkerülnöd az olyan ételeket is, amelyek felfúvódást okoznak – már ha nem akarsz magadnak és a melletted ülőknek is kellemetlen perceket okozni. A bab, lencse, karfiol, káposzta és a hasonló zöldségek egészségesek ugyan, de intenzív hatásai vannak a gáztermelésben. Ez egy zsúfolt repülőgépben pedig kifejezetten kényelmetlen lesz.
A fedélzeti választékban sokszor találsz nagyon finomnak tűnő ételeket – például a Ryanair chicken tikka masaláját, de sem a túl fűszeres, sem a túl sós ételek nem tesznek jót repülés közben, ugyanis sokkal szomjasabbnak fogod magad érezni. Ezért nem ajánlott a sós mogyoró sem. A dehidratáltság nem csak az utadat ronthatja el, de sokkal nehezebb megúszni a jetlaget is.
És bár a reptéren vásárolt óriás Toblerone nagyon csábítóvá válik az út során, a sok édesség hirtelen megemeli a vércukor-szinted, majd erős éhségérzetet hagy maga után. Így belekerülsz abba az ördögi körbe, hogy minél több csokit eszel, annál éhesebb leszel.
Az sem mindegy, hogy mit iszol a gépen. Érdemes kihagynod a túl sok kávét, pláne, ha egy hosszú távú járaton utazol, ugyanis a sok koffein miatt ugyan nem fogsz álmosságot érezni, de a szervezeted borzasztóan elfárad, és alvás nélkül az érkezési reptéren úgy fogod magad érezni, „mint akit agyonvertek”.
A szénsavas üdítők, ahogyan a puffadást okozó zöldségek is, megtöltik a gyomrodat gázokkal, amitől úgy érzed magad, mint ha egy lufi lenne a hasadban.
Az alkoholfogyasztást is érdemes a lehető legalacsonyabb szinten tartani, mert nagy magasságban máshogy, fokozottabban hat a szervezetedre, ráadásul egyáltalán nem leszel szimpatikus, ha te vagy az a részeg figura a fedélzeten.
De akkor mégis mit fogyasszunk?
Víz minden mennyiségben. Inkább menj ki többet a mosdóba, de nagyon fontos, hogy minél több folyadékot (lehetőleg buborék mentes vizet) fogyassz repülés közben, hogy a szervezeted hidratált maradjon. Így nem csak utazás alatt érezd jobban magad, hanem érkezéskor is kisebb valószínűséggel fájdul meg a fejed.
A gyümölcsök is segítenek, hogy hidratáld magad: szőlőt, almát vagy epret bátran fogyaszthatsz a gépen, vagy a manapság divatos smoothie is jó választás lehet.
Ha éhes vagy, akkor válassz proteinben gazdag ételeket, amik nem puffasztanak, de kellemes teltségérzést nyújtanak kis adagban is, így nem kell egész úton úgy ülnöd, mint akinek egy szikla van a gyomrában. A csirke, a tojás, a marhahús vagy a sótlan mogyoró is jó választás.
Összességében fontos, hogy a repülés előtt és egy hosszabb repülőút során figyelj oda arra, hogy elegendő folyadékot – első sorban vizet – vegyél magadhoz és olyan ételeket fogyassz, amik nem terhelik meg a szervezeted. Mindenkinek érdemes arra is tekintettel lenni, hogy a saját gyomra és emésztőrendszere mit bír, az olyan ételeket, italokat, amikről tudod, hogy érzékenyebben reagál a szervezeted, mindenképpen kerüld el.
Ezen kívül pedig még egy tanács: figyelj oda a kézhigiéniára és, hogy a repülés előtt csak megbízható helyen étkezz, nehogy pont a repülőút előtt, vagy alatt érjen el egy hasmenés, vagy egyéb fertőzés.
Te milyen ételeket fogyasztasz előszeretettel a gépen? Oszd meg a tapasztalataidat a Facebookon!