Az Air India egyik Airbus A320neójának személyzete a futópályával párhuzamos gurulóúton kezdte meg a nekifutást Goa repülőterén, a hibát a légiforgalmi irányító vette észre, és a felszállás megszakítására utasította a már közel 230 km/h sebességgel haladó gép pilótáit.

A VT-EXT lajstromjelű Airbus A320neo a goai Manohar repülőtérről tartott Haidarábád felé 2024. december 4-én, 151 utassal és 7 fős személyzettel a fedélzetén – írta a súlyos repülésbiztonsági eseményről a napokban kiadott jelentésében India Repülőeseményeket Vizsgáló Hivatala a Flightglobal szerint.

A járat személyzete éjszaka, de jó látási viszonyok mellett gurult az egy futópályával rendelkező repülőtér 28-as pályavégéhez a légiforgalmi irányítás utasításának megfelelően, majd engedélyt kapott a felszállásra.

A kapitány azonban tévedésből a pályával párhuzamos A jelű gurulóúton kezdte meg a nekifutást.

A toronyban szolgálatot teljesítő légiforgalmi irányító vette észre, hogy az A320-as nem a futópályán halad, és a felszállás megszakítására utasította a személyzetet.

A cikk a hirdetés alatt folytatódik.

A pilóták 124 csomó (229 km/h) sebességnél (még a V1 elhatározási sebesség elérése előtt) szakították meg a nekifutást, lefékeztek, majd visszagurultak a terminálhoz.

Szerencsére a gurulóúton nem tartózkodott sem légi, sem földi jármű az esemény időpontjában, így személyi sérülés és anyagi kár sem keletkezett.

Fotó: AIRportal.hu

A légitársaság, a pilóták és a légiforgalmi irányítás számára is több biztonsági ajánlást megfogalmazó jelentés megállapította, hogy a súlyos hiba annak ellenére következett be, hogy nem merült fel kommunikációs probléma az irányítók és a személyzet között, a pilóták nem voltak időnyomás alatt, a koordináció megfelelően zajlott köztük.

Ugyanakkor a jelentés szerint az első tiszt figyelmét elvonta, hogy a gurulás közben a tabletjén futó, a repüléshez szükséges dokumentumokat tartalmazó, illetve a pilóták munkáját támogató (EFB – electronic flight bag) alkalmazásba történő bejelentkezési problémával volt elfoglalva.

A pilóták a felszállás előtti ellenőrzőlistán csak gyorsan átfutottak, illetve nem ellenőrizték, hogy valóban a kijelölt futópályára álltak fel.

A jelentés hozzátette, hogy a 60 éves kapitány 21 500 repült órával, míg a 24 éves elsőtiszt mindössze 140 órás repülési tapasztalattal rendelkezett.