A magyar léginavigációs szolgáltató 10 évvel ezelőtt, Európában elsőként törölte el a teljes légi útvonalhálózatot, az innovatív forgalomszervezési koncepciónak (Hungarian Free Route, HUFRA) köszönhetően a hazánk felett átrepülő járatok útvonala összesen 15 millió kilométerrel rövidült, és több mint 180 millió kilogrammal kevesebb szén-dioxid került a levegőbe.

A HungaroControl napra pontosan tíz éve, Európában elsőként törölte el a teljes magyar légtérben a légi útvonalhálózatot és vezette be a repülőgépek korlátozások nélküli szabad légtérhasználatát, ezzel véget vetve a légifolyósóknak hazánkban, amely – tévesen – a mai napig használt fogalom a közbeszédben.

Az úgynevezett Hungarian Free Route (HUFRA) rendszer lényege, hogy Magyarország légterében a ki- és belépőpontok között a lehető legrövidebb egyeneseken közlekedhetnek a repülőgépek.

A légitársaságok így optimális és a lehető leginkább környezetkímélő módon tervezhetik meg és bonyolíthatják le repüléseiket hazánk légterében – emelte ki közleményében a vállalat.

2015 óta összesen 15 millió kilométerrel csökkent a Magyarországon átrepülő járatok útvonala, ami a légitársaságok számára minimum 33 millió dollár értékű üzemanyag-megtakarítást eredményezett, valamint 180 millió kilogrammal kevesebb szén-dioxid került a globális légtérbe.

A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
(Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A HungaroControl 2024-ben rekordforgalmat regisztrált Magyarország légterében, összesen 1 143 937 repülőgéppel, amelynek legnagyobb részét – közel 84 százalékát – az átrepülő járművek tették ki.

Az Európai Bizottság rendelete a szabad légtérhasználat bevezetését csak 2022-től tette kötelezővé az egész kontinensen, így Magyarország jóval a határidő előtt, idő- és térbeli korlátozások nélkül teljesítette ezt a kötelezettséget. A fejlesztésért nemzetközi szakmai innovációs díjjal is jutalmazták a társaságot.

„A HungaroControlnál felkészülten állunk a folyamatosan növekvő forgalom kihívásai elé, és kiemelt figyelmet fordítunk az innovációra annak érdekében, hogy minél hatékonyabban kezeljük az átrepülő, valamint a le- és felszálló járatokat, ezzel biztosítva a maximális fokú biztonságot is.” – nyilatkozta Turi Ferenc, a HungaroControl vezérigazgatója.

Az előrejelzések szerint a 2025-ös évre szintén erős forgalom várható, amelynek megfelelő kezelése érdekében számos további légiforgalmi szakmai, humán erőforrás és technológiai fejlesztést vezet be a Nemzetgazdasági Minisztérium közvetett tulajdonosi joggyakorlásával működő szolgáltató. Ilyen például a légtér logikai szerkezetének még hatékonyabb működést célzó átalakítása, a meteorológiai asszisztencia folyamatos jelenléte a munkateremben vagy a Budapest Airporttal stratégiai együttműködésben megvalósított projektek.