Felmérések szerint az utazás minden eddiginél fontosabb szempont a fiatal felnőttek számára: a magyar fiatalok megtakarítási céljai között a harmadik helyen szerepel az utazás. Az egyre növekvő kalandvágy ugyanakkor szerencsére nem jár vakmerőséggel – a számok azt mutatják, hogy a fiatal utazók egyre tudatosabbak.
A Generali Biztosító által közzétett nemzetközi kutatás szerint az 1980 és 2000 között születettek, akiket Y generációként is ismerünk, lényegesen többet utaznak elődeiknél, azonban nemcsak az utazások számában úttörők:
a korábbi generációkhoz képest sokkal nyitottabbak az alternatív megoldásokra, az online felületeknek köszönhetően pedig körültekintően tervezik meg utazásaikat.
Hangsúlyos az online jelenlét
Az Y generáció tagjai számára természetes az online jelenlét, így nem kérdés, hogy az előző generációkkal szemben mind az utazás megtervezésekor, mind az élmények megosztásakor igénybe veszik a közösségi médiát. Bár tízből nyolc fiatal számára fontos a barátai véleménye az úti cél kiválasztásakor, a legtöbben online inspirálódnak: tízből csaknem kilenc fiatal kap kedvet az interneten és a közösségi médiában látott helyszínekhez.
Ezeket a felületeket nemcsak az utazás előtt, de közben is előszeretettel használják: egy amerikai kutatás szerint az Y generációsok 84 százaléka posztol a nyaralása alatt, és több mint felük azt sem tagadja, hogy ezt kifejezetten azért teszi, hogy féltékennyé tegye ismerőseit. Az 1980 és 2000 között születettek ugyanakkor nagyobb arányban teszik félre a pihenést, ha munkáról van szó: tízből hét Y generációs tartja valószínűnek, hogy a nyaralása alatt dolgozni fog.
Bátrak, de körültekintőek
Kutatások szerint a fiatal felnőttek minden eddiginél nyitottabbak: legtöbben kifejezetten azért utaznak, hogy új kultúrákat ismerjenek meg, tízből nyolc fiatal pedig szeretne új dolgokat tanulni utazása során.
Az alternatív szálláslehetőségeket is szívesen veszik igénybe: a többi generációhoz képest tíz százalékkal nagyobb eséllyel bérelnek magánlakást vagy szobát helyi lakosoktól, vagy vesznek igénybe ingyenes lakáscsere-szolgáltatást.
Amennyiben az első komoly utazásunk előtt állunk, nagyon fontos, hogy már jóval az út előtt pontokba szedjük a legfontosabb teendőket: ellenőrizzük a hotelek, éttermek és látványosságok online értékeléseit, töltsük le a legfontosabb telefonos applikációkat, ellenőrizzük az irataink érvényességét, valamint úti céltól függően szerezzünk be egy univerzális adaptert is.
Vannak helyzetek, amikre nem tudunk felkészülni
Bár a legtöbb váratlan helyzet némi odafigyeléssel elkerülhető, vannak olyan esetek, melyek a legkörültekintőbb szervezés ellenére is megtörténhetnek. Lényeges, hogy időben gondoljunk a kár- és balesetmegelőzésre, például a poggyász elvesztésére vagy az apróbb balesetekre.
A Generali Csoporthoz tartozó Európai Utazási Biztosító adatai szerint a leggyakoribb káresetek közé tartoznak a különböző végtagsérülések, mint a ficam és a törés, de az elveszett vagy megrongált poggyász is gyakran keseríti meg a nyaralásokat.
Az utasbiztosítások úti cél és az utazás típusa alapján is személyre szabhatók, így mindegy, hogy a szomszédos tengerparton töltünk el egy hosszú hétvégét, vagy világ körüli túrára indulunk, ugyanúgy biztonságban lehetünk utunk során.