A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) adatai alapján az elmúlt 36 hónap mindegyikében bővült a légiutazás iránti kereslet világszerte, Európában az év eddigi részében 10 százalék feletti az érték.

A szakmai szervezet minap közölt statisztikája szerint az értékesített utaskilométerben (Revenue Passenger Kilometers – RPK) mért forgalom áprilisban 11, az év eddigi részében 15,5 százalékkal nőtt világszinten, 2023 azonos időszakaihoz viszonyítva.

A légitársaságok által felkínált, ülőhelykilométerben (Available Seat Kilometers – ASK) mért kapacitás áprilisban 9,6, az év első négy hónapjában 13,5 százalékkal bővült az előző évhez képest.

Az ülőhelyek átlagos kihasználtsága (load factor) áprilisban 82,4 százalék volt, amely 1 százalékpontos javulás az előző évhez képest, míg ez a mutató az év első négy hónapját tekintve 81,3 százalékot ért el, amely 1,4 százalékpontos növekedés.

A nemzetközi járatok iránti kereslet az első négy hónapban világszinten 20 százalékkal bővült áprilisban, míg a belföldieké 9,1 százalékkal, mindezt 19,6, illetve 4,9 százalékos kapacitásbővülés mellett. A nemzetközi járatok átlagos kihasználtsága 0,3 százalékponttal 80,8 százalékra, a belföldieké 3,1 százalékponttal 82,1 százalékra bővült az év eddigi részében.

A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Fotó: AIRportal.hu

Az európai fuvarozók áprilisban 9,3, az első négy hónapban 10,8 százalékos keresletnövekedést (RPK) tapasztaltak az előző évhez képest, a kapacitás (ASK) pedig áprilisban 9,2, az év eddigi részében pedig 10,4 százalékkal nőtt az előző évhez képest.

Az európai légitársaságok járatainak átlagos kihasználtsága áprilisban 0,1 százalékponttal 83,8 százalékra, az év első négy hónapjában pedig 0,3 százalékponttal 80 százalékra bővült.

Az Európából induló nemzetközi útvonalak Afrika kivételével minden régióba meghaladták a covid előtti szintet.

„Az utasok kereslete 36 egymást követő hónapban nőtt, az északi félteke nyári utazási csúcsszezonjának kezdetén minden okunk megvan arra, hogy optimisták legyünk az erős nyárra vonatkozóan, mivel a légitársaságok az utazási lehetőségek széles skáláját kínálják” – mondta Willie Walsh, az IATA főigazgatója. „A közelmúltban végzett felmérésünkben megkérdezett utasok 97%-a mondta, hogy elégedett volt legutóbbi járatával. Az utazási értéklánc minden részének arra kell összpontosítania, hogy ezt fenntartsa” – tette hozzá a vezető.

Az IATA felmérése kimutatta, hogy az utasok 88 százaléka úgy vélekedik: a légi utazás jobbá teszi az életét, ez pedig fontos motiváció az IATA június elején Dubajban megrendezendő éves közgyűlésére és a hozzá kapcsolódó légiközlekedési világtalálkozóra készülve.

A Nemzetközi Légiszállítási Szövetség (IATA) 80. éves közgyűlését, és a Légiközlekedési Csúcstalálkozót (World Air Transport Summit – WATS) június 2 és 4. között tartják Dubajban. A világ légiközlekedésének egyik fő csomópontjában tartott eseményen több mint 1500 delegált, köztük a légitársaságok vezetői, szakértői vitatják meg az iparág előtt álló kihívásokat.

A fő témák között az egyre komplexebb geopolitikai és gazdasági környezet, az ellátási láncok problémái, a fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF) ellátás és alkalmazás kérdései, az iparág nettó nulla károsanyag-kibocsátásának 2050-re történő elérése, illetve az új technológiák, például a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása szerepelnek. Az AIRportal.hu az IATA meghívásának köszönhetően a helyszínről tudósít az eseményről, amelyről az összes hírünk itt olvasható.