Az idén nyáron 41 légitársaság 134 úti célja érhető el a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről, az üzemeltető az utasforgalom és a kezelt árumennyiség terén is rekordra számít az idei évben.
A Budapest Airport közleményében azt írja: az első félévben összesen 7,9 millió utas fordult meg a budapesti légikikötőben, 7 százalékkal több, mint 2019-ben.
A Budapest Airport várakozásai szerint 2024 újabb rekordév lesz, vagyis az idei utasszám a járvány előtti forgalmat is meghaladhatja.
A világjárvány után visszatért utazási kedvet Budapestről 41 légitársaság szolgálja ki, amelyek 134 úticélt kínálnak a nyári menetrendben.
Újdonságként jelent meg idén például Lyon, Szkíathosz, Faro és Brassó, de a palettát új légitársaságok új útvonalai is színesítik, kiváló átszállási lehetőséget nyújtva eddig nehezebben elérhető távol-keleti desztinációk, sőt, akár Ausztrália és Új-Zéland irányába is – emelik ki a közleményben. Ilyen például a China Southern kantoni és a Shanghai Airlines hsziani járata, amelyhekhez hamarosan csatlakozik a Hainan Airlines Sencsen-Budapest járata is.
A menetrendi újdonságok mellett ugyanakkor továbbra is tartják magukat a ranglistán az utasok kedvencei: a félév során a legnépszerűbb városok London, Milánó és Isztambul voltak, az országok dobogóján pedig az Egyesült Királyság, Olaszország és Spanyolország szerepel. Spanyolország és Olaszország irányába az idei első félévben 66%-kal több ülőhelyet kínáltak a légitársaságok, mint 2019-ben – sorolták.
A kezelt árumennyiség tekintetében is újabb csúcsot dönthet idén év végén a Budapest Airport, az idei első félévben 133 747 tonna árut kezeltek, ami 46,2 százalékkal több, mint a tavalyi év azonos időszakában, és egyúttal rekordot jelent – teszik hozzá. Mint hangsúlyozzák, az eredmény hátterében Magyarország stratégiai elhelyezkedése, a budapesti repülőtér kivételes cargo infrastruktúrája és a cargo közösség munkája áll.
A közlemény emlékeztet arra, hogy a nyár első hónapjában már rekordot ért el a reptér. Mint megírtuk, a júniusban fogadott és indított 1 557 130 utassal megdőlt a 2019 hatodik hónapjában regisztrált júniusi utasforgalmi csúcs, a cargo mennyisége pedig elérte a 25 001 tonnát, ami 57,5 százalékkal több, mint 2023 júniusában, és túlszárnyalja az eddig cargo szempontból minden idők legerősebb hónapjának számító márciust is.