A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) adatai a cargo iránti kereslet erőteljes éves növekedését mutatják a második negyedévben, a számos gazdasági bizonytalanság ellenére.
A napokban közzétett elemzés szerint áprilisban 11,1 százalékkal nőtt az árutonna-kilométerben (cargo tonne-kilometers – CTK) mért kereslet a globális légiáru-fuvarozási piacon az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
Április az ötödik egymást követő hónap volt, amikor tíz százalék feletti növekedést mértek, az év első négy hónapjában pedig 12,7 százalékos volt a bővülés az előző év azonos időszakához képest.
A légitársaságok által felkínált, árutonna-kilométerben mért kapacitás (available cargo tonne-kilometers – ACTK) áprilisban 7,1, az első négy hónapban 10,3 százalékkal nőtt az előző évhez képest.
Csak a nemzetközi áruforgalmat tekintve az idei első négy hónapban a kereslet (CTK) 13,5, a kapacitás (ACTK) pedig 13,2 százalékkal bővült.
Az áprilisi kedvező eredményt segítette a globális feldolgozóipari termelésre és az új exportmegrendelésekre vonatkozó mutatók pozitívba fordulása, utóbbi esetében erre két éve nem volt példa, az infláció pedig viszonylag stabil szinten maradt az USA-ban, az EU-ban és Japánban, míg Kína 0,2 százalékos fogyasztói árnövekedést jelentett éves szinten.
Az európai légi fuvarozók áprilisban 12,7, az év első négy hónapjában 12,8 százalékos keresletnövekedést tapasztaltak, míg a kapacitás 10,6 százalékkal növekedett áprilisban és az év eddigi részében is.
A cargo-járatok átlagos töltöttsége (load factor) áprilisban 1,1, az év első négy hónapjában 0,1 százalékponttal nőtt a kontinensen. Európa a világ légiáru-forgalmi keresletének (CTK) 21,4 százalékát adja a teljes tavalyi év adatai szerint.
Az Európán belüli légiáru-forgalom 34,4 százalékkal nőtt 2023 áprilisához képest, ami több mint egy évtized óta a legnagyobb éves növekedést tükrözi, és 8,1 százalékpontos ugrás az előző hónaphoz képest.
Az Európa és a Közel-Kelet közötti útvonalakon 30,1, míg Ázsia-Európa viszonylaton 17,7 százalékkal nőtt a kereslet.
„A számos gazdasági bizonytalanság ellenére úgy tűnik, hogy a piac növekedése egyre erősödő alapokon áll. Az elmúlt hónapokban a légi árufuvarozás iránti kereslet még akkor is nőtt, amikor a beszerzésimenedzser-index (PMI) a zsugorodás lehetőségét jelezte. Most, hogy a PMI növekedést jelez, még erőteljesebbek a kilátások a továbbra is jelentős keresletre” – mondta Willie Walsh, az IATA főigazgatója.
A Nemzetközi Légiszállítási Szövetség (IATA) 80. éves közgyűlését, és a Légi Szállítási Csúcstalálkozót (World Air Transport Summit – WATS) június 2. és 4. között tartják Dubajban. A világ légiközlekedésének egyik fő csomópontjában tartott eseményen több mint 1500 delegált, köztük a légitársaságok vezetői, szakértői vitatják meg az iparág előtt álló kihívásokat.
A fő témák között az egyre komplexebb geopolitikai és gazdasági környezet, az ellátási láncok problémái, a fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF) ellátás és alkalmazás kérdései, az iparág nettó nulla károsanyag-kibocsátásának 2050-re történő elérése, illetve az új technológiák, például a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása szerepelnek. Az AIRportal.hu az IATA meghívásának köszönhetően a helyszínen tudósít az eseményről, amelyről az összes hírünk itt olvasható.