A Boeing amerikai repülőgépgyár 100 millió dolláros segélyt ajánlott fel szerdán az általa gyártott, 737 MAX 8 típusú gépekkel tavaly októberben és idén márciusban lezuhant áldozatok családjainak – számolt be az MTI.
A chicagói székhelyű óriásvállalat közleményt adott ki, amelyben leszögezte, hogy az összeggel – amelyet éveken keresztül, több részletben folyósítanak majd – az áldozatok családtagjainak és az érintett közösségeknek kívánnak segíteni.
Az összegeket részben a napi kiadások enyhítésére, részben az érintett közösségek gazdasági fejlesztésére, oktatás támogatására szánják.
Az összegeket a helyi kormányzatok és non-profit szervezetek közreműködésével juttatják el az érintett közösségek részére.
„Mi, a Boeingnél végtelenül sajnáljuk a két balesetben tragikusan elveszített életeket, és ez a veszteség az elkövetkező években is elnehezíti szívünket és elménket” – fogalmazott közleményében Dennis Muilenburg, a repülőgépgyár elnök-vezérigazgatója. További részleteket azonban nem közölt a felajánlott segélyekről.
A Boeing ellen jelenleg több mint egytucatnyi per van folyamatban a két baleset miatt.
Az indonéziai Lion Air légitársaság repülőgépével tavaly októberben az indonéz partoknál lezuhant utasok családtagjai közvetítő révén próbáltak megegyezni, és amerikai sajtójelentések szerint írásban meg is egyeztek a kártérítésről.
Az Ethiopian Airlines idén márciusban Addisz-Abeba közelében lezuhant utasainak családtagjai szintén perelnek.
A nemzetközi szakemberek bevonásával indított vizsgálatok még tartanak, a szoftverhiba javítása folyamatban van, a próbarepüléseken és szimulátoros teszteken további hiányosságokat észleltek.
A Boeing és az FAA egyelőre nem közölt pontos dátumot arról, mikor állíthatók ismét forgalomba a 737 MAX 8 típusú utasszállító repülőgépek, több amerikai légitársaság, köztük a Southwest október 1-ig törölte menetrendjéből a MAX-szel teljesített járatokat, Belgium pedig az év végéig meghosszabbította az ország légterében a típust érintő repülési tilalmat.
The safety of our airplanes and the crew and passengers who fly on them is our highest priority. We’ll take the time necessary to ensure the 737 MAX safely returns to service. pic.twitter.com/PAzdWdbCyn
— Dennis A. Muilenburg (@BoeingCEO) July 3, 2019