Diszkriminációval vádolták meg a Lufthansát, mert New Yorkból frankfurti átszállással utazó ortodox zsidók csoportja számára megtagadta a felszállást minapi budapesti járatára, miután a Frankfurtba tartó úton a légitársaság szerint néhányuk nem viselt maszkot. A cég elnézést kért, és vizsgálja a történteket.

Május 4-én az LH 401-es járaton mintegy 170 ortodox zsidó érkezett New Yorkból Frankfurtba, sokuk úticélja Budapest volt, hogy részt vegyenek egy bodrogkeresztúri megemlékezésen. Az érintettek több csoportos és egyéni foglalással rendelkeztek.

A csoport tagjai közül néhányan megtagadták a maszk viselését a New Yorkból Frankfurtba tartó járaton, annak ellenére, hogy erre a légiutaskísérők többször is felhívták a figyelmüket, a szabályok betartására kérve őket.

Az ortodox zsidó utasok a beszámolók szerint zavarták is a személyzet munkáját azzal, hogy csoportosan a repülőgép konyháiban és folyosóin imádkoztak, ezért és a maszkviselési szabályok be nem tartása miatt a repülőgép kapitánya is figyelmeztette őket.

A Frankfurtban az LH 1334-es számú budapesti járatra átszálló legtöbb zsidó utas számára ezek után visszautasították a beszállást, a gép így kevesebb mint 20 utassal szállt fel – a botrányt kirobbantó DansDeals oldal szerint.

A cikk a hirdetés alatt folytatódik.

Az utasok, akiktől megtagadták a beszállást, azt kifogásolták, hogy a kinézetük és származásuk alapján nem engedték őket felszállni a budapesti járatra. Beszámolók szerint a Budapestre tartó gép kapitánya döntött arról, hogy nem engedi a fedélzetre a csoportot, azért, hogy elkerülje a további rendbontás kockázatát a járaton.

Az érintett utasok diszkriminációnak és kollektív büntetésnek minősítették az eljárást, álláspontjuk szerint ugyanis csak néhányan nem viselték a maszkot az előző járaton.

A beszállókapunál a repülőtéri rendőrség nagy erőkkel vonult fel, és próbált rendet teremteni, valamint megakadályozni azt, hogy a feldühödött utasok a földi kiszolgáló személyzetet kérjék számon az eljárás miatt.

A beszámolók szerint az egyik utas lenácizott egy rendőrt, ami viszont bűncselekménynek számít Németországban.

Később az utasokat átfoglalták más járatokra, de többen csak a következő napon utazhattak tovább Frankfurtból.

A történtek és az arról készült videók nagy felháborodást keltettek a közösségi médiában, a Lufthansa közel egy héttel később, május 10-én közleményben fejezte ki sajnálatát. A légitársaság jelezte, hogy vizsgálják az eset körülményeit, és elhatárolódnak mindenfajta diszkriminációtól.

Az USA-ban a repülőtereken és a gépek fedélzetén is eltörölték a kötelező maszkviselést, ez alól persze kivételt képeznek azon légitársaságok olyan úti célra repülő járatai, amelyeknél és ahol még kötelező e védőeszköz megfelelő használata.