Michael O’Leary legfeljebb két szeszes ital elfogyasztását engedné az induló utasoknak a légikikötőkben, ezzel szerinte csökkenne a rendbontók száma.

A Ryanair vezérigazgatója erről a The Telegraph-nak adott interjújában beszélt, felszólítva a hatóságokat egy ilyen intézkedés meghozatalára, mert aggódik amiatt, hogy az ittas állapotban a járatokra felszálló utasok erőszakos viselkedésével kapcsolatos incidensek száma egyre növekszik.

Hangsúlyozta, hogy az ittas személyek, különösen ha egyéb tudatmódosító szerek hatása alatt is állnak, biztonsági kockázatot jelentenek a fedélzeten tartózkodókra.

Kiemelte: míg például az ittas autóvezetést tiltják a jogszabályok, azt nem korlátozzák, hogy az emberek ugyanilyen állapotban tízezer méter magasan közlekedő repülőgépek fedélzetére üljenek fel utasként.

A jelenlegi gyakorlat szerint amíg egy ilyen személy képes talpra állni és feltántorogni a fedélzetre, addig átjut az ellenőrzéseken, viszont miután a gép felszáll, akkor már tapasztalható rendbontó viselkedés.

A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Michael O’Leary, a Ryanair-csoport vezérigazgatója (Fotó: AIRportal.hu)

Elismerte: a járatkésések csak tetézik a bajt, mert így az utasoknak több idejük jut az italfogyasztásra a légikikötők vendéglátóhelyein.

A Ryanair például az Ibizára és a görög szigetekre közlekedő járatokon már saját hatáskörében szigorúbb ellenőrzést vezetett be a beszállítókapuknál, ugyanakkor elismerte, hogy főként a csoportokban utazók között nehéz kiszűrni a problémás személyeket.

A kiemelten problémás járatokon elmondása szerint a kézipoggyászokat is szigorúbban ellenőrzik, hogy ne tudjanak az utasok alkoholt a fedélzetre csempészni, valamint a fedélzeti fogyasztást is korlátozzák.

O’Leary sürgette az iparági szintű intézkedések kidolgozását, a biztonságos és zökkenőmentes légiutazás érdekében.

Amint korábban megírtuk, az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (EASA) még 2019-ben „Not on my Flight” szlogennel kampányt is indított, amelynek célja, hogy visszaszorítsa a rendbontó és erőszakos viselkedést az európai járatokon, aminek a legtöbb esetben a túlzott alkoholfogyasztás az okozója.

A Ryanair már korábban is szorgalmazta a repülőtéri alkoholfogyasztás korlátozását, nem véletlenül, mert egy 2019-ben készült felmérés szerint a legtöbb ittas utas által okozott incidens az ír fapados járatain történt. Az Egyesült Királyság repülőterein pedig zéró toleranciát vezettek be a Duty Free üzletekben vásárolt alkoholos italok felbontására, emellett az üzletek kínálatából száműzték a kis üveges „shotokat”.