Erős teljesítménnyel zárta az áprilistól szeptemberig tartó utazási csúcsszezont a diszkont légitársaság, amely célzott stratégiai irányváltást hajt végre az üzleti kockázatok csökkentése és a nyereséges növekedési pályára állás érdekében.
A Wizz Air 36,5 millió utast szállított a pénzügyi éve első felében (április-szeptember), amely 9,8 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakának eredményét. A bevétel, beleértve a viteldíjakból és a kiegészítő szolgáltatásokból származót is, 9 százalékkal nőtt. A működési nyereség 25,8 százalékkal 439,2 millió euróra nőtt – írta első féléves jelentésében a vállalat.
A légitársaság hálózatában az idei nyári csúcsidőszakban kevesebb zavar (késés, járattörlés) volt tapasztalható a közlés szerint, a járatteljesítési mutató 99,65 százalék, a pontosan közlekedő járatok aránya 61 százalék volt az elmúlt negyedévben, emellett jelentősen sikerült csökkenteni a személyzettel együtt más légitársaságoktól bérelt repülőgépekkel kapcsolatos költségeket is. A vállalat szolgáltatásfejlesztési programjának első eredményeiről itt írtunk részletesen.
A Wizz Air beszámolójában kitért arra, hogy az üzleti kockázatok csökkentése és a fenntartható, nyereséges növekedés elérése érdekében célzott stratégiai irányváltást hajt végre.
Ennek részeként zárták be a vegyesvállalatként működő Wizz Air Abu Dhabi légitársaságot, valamint a bécsi bázist, a kapacitást pedig a legnagyobb nyereséggel kecsegtető Kelet-Közép-Európai régió piacaira, például Pozsonyba, Kisinyovba, Podgoricába és Tuzlába csoportosítják át.

A légitársaság lassítja kapacitásai bővítését is, az évtized végéig 10-12 százalékos növekedéssel számolnak évente. Ennek érdekében – mint megírtuk – újratárgyalták a megrendelt Airbus repülőgépek ütemezését, 88 repülőgép átvételét a következő évtizedre halasztva. A 47 darabos nagy hatótávú A321XLR-megrendelését 11 példányra csökkentette a vállalat.
Emellett a légitársaság a hosszútávú lízingköltségek csökkentésére törekszik, átállva egy kiegyensúlyozott finanszírozási modellre.
A 2030-as pénzügyi év végén 334 repülőgépet üzemeltet majd a Wizz Air, 2029-re pedig már szinte kizárólag új generációs változat lesz a flottában. Két darab A320ceo gépet 2032-es pénzügyi év végéig megtart a vállalat.
A Wizz Air ugyanakkor egyszeri, rövid távú intézkedésként három vadonatúj A321neo repülőgépétől megvált novemberben.
A gépeket eladták egy lízingcégnek, amely más légitársaságoknak adja bérbe azokat. (Az internetes adatbázisok szerint a repülőgépek a dél-amerikai Jetsmarthoz kerülnek.)
A légitársaságnak jelenleg mintegy 40 repülőgépe áll a Pratt & Whitney hajtóművek szennyezett fémporból készült alkatrészeinek hosszú javítást igénylő problémái miatt. A mostani pénzügyi év végére (2026. március 31.) ez a szám 30-35 közé javul, 2027 folyamán pedig 25-30 gép lesz földön, a cél pedig az, hogy 2028. március végére az összes gép újra szolgálatba álljon – teszik hozzá a közlésben.

























