Nem ajánlja a külügy az Ukrajnába utazást, a Wizz Air és a Ryanair egyelőre nem törölte Budapestről az országba közlekedő járatait, a KLM viszont már szombattól leállította kijevi útvonalát. Az ukrán Sky Up felfüggesztette a jegyértékesítést, mert a biztosítótársaságok és lízingcégek kockázatosnak tartják az üzemelést az ország légterében. Az ukrán kormány állami garanciával próbálja stabilizálni a helyzetet.
Az ukrajnai utazások elhalasztását javasolja a konzuli szolgálat a honlapján olvasható ajánlásában. „Az Ukrajna és Oroszország között az utóbbi napokban kialakult feszültségre tekintettel kérjük, hogy az Ukrajnába utazásuk szükségességét fontolják meg, és lehetőség szerint halasszák későbbre” – áll az ajánlásban az MTI közlése szerint.
Mint írták: ismét felhívják az állampolgárok figyelmét, hogy ha mégis az utazás mellett döntenek, vagy a térségben tartózkodnak, regisztráljanak konzuli védelemre.
Az utazóknak és az országban tartózkodó magyaroknak azt tanácsolják, hogy szorosan kövessék figyelemmel a helyi híreket és a közösségi médiát, és tartsák be a hatóságok utasításait.
Amennyiben bárki úgy dönt, hogy a konzuli szolgálat felhívása ellenére Ukrajnába utazik, vagy ott marad, vegye figyelembe, hogy a biztonsági helyzet következtében a konzuli szolgálat nem feltétlenül tudja garantálni a segítségnyújtást – fogalmaztak a frissített ajánlásban.
A KLM már törölte járatait
Amint arról január végén beszámoltunk, több európai légitársaság, köztük a Lufthansa, a Swiss, az Austrian Airlines és a KLM is átszervezte ukrajnai járatainak menetrendjét, hogy repülőgépeik és személyzetük ne éjszakázzon Kijevben, hanem rövid fordulóidővel hagyja el a várost, a fokozódó ukrán-orosz konfliktus miatt.
A KLM február 12-én bejelentette, hogy azonnali hatállyal felfüggeszti ukrajnai járatait, már a szombat esti gép sem indult el Kijevbe.
A döntést a légitársaság a biztonsági helyzet alapos elemzését követően hozta meg, valamint azt követően, hogy a hatóságok az utazásra nem ajánlott, vörös besorolásba helyezték Ukrajnát. A KLM közlése hozzáteszi, hogy egyelőre nem tudni, mikor indíthatja újra kijevi járatait.
Léptek a biztosítók és a lízingcégek is
Az ukrán Sky Up Airlines ideiglenesen felfüggesztette a repülőjegyek értékesítését február 14. és 16. között, miután a legnagyobb biztosítók arról értesítették az ukrán légitársaságokat, hogy 48 órán belül felfüggesztik az ország légterében közlekedő repülőgépek biztosítási fedezetét az orosz katonai megszállás és fegyveres konfliktus megnövekedett kockázatai miatt.
A Sky Up közlése szerint a flottáját bérbe adó lízingcégek arra szólították fel a légitársaságot, hogy amint lehetséges, az Európai Unió területére repüljék vissza az érintett gépeiket. Emiatt a légitársaság PQ 0902-es számú Funchal – Kijev járatának Kisinyovban kellett leszállnia, a gép 175 utasát buszokkal kellett továbbvinni az ukrán fővárosba.
Az ukrán infrastruktúráért felelős minisztérium rendkívüli ülést hívott össze a helyzet megoldására, hogy az ország légitársaságainak ne kelljen leállítaniuk a járatok üzemeltetését. Később ezzel kapcsolatban a miniszter azt közölte a Reuters híre szerint, hogy
az állam 592 millió USA-dollár összegű garanciaalapot különített el a biztosítótársaságok és lízingcégek megnyugtatása érdekében, hogy fent tudják tartani a légiközlekedési kapcsolatokat.
A Reuters híre szerint az ukrán hatóságok egyelőre nem látják indokoltnak, hogy lezárják az ország légterét.
A fapadosok egyelőre nem törölték Budapestről induló ukrajnai járataikat
Budapestről jelenleg a Wizz Air üzemeltet járatokat Kijevbe, ahová a menetrend szerint legközelebb február 14-én korán reggel repül. A Budapest Airport járatinformációs rendszerének vasárnap délelőtti adatai szerint a járatot egyelőre nem törölték, és a Wizz Air honlapján is lehet még repülőjegyet foglalni rá.
A Ryanair Lvivbe üzemeltet járatot Budapestről, a február 13., vasárnap késő este induló járatot nem törölte a légitársaság.
Az ír fapados a nyári menetrend kezdetétől, március 27-től indítaná el kijevi járatát a magyar fővárosból, a Ukraine International Airlines (UIA) pedig júniustól tervezi járvány előtti hálózata visszaállításának részeként a budapesti útvonala újranyitását.