Ötven éve szelik az eget a Lufthansa menetrend szerinti járatai Németország és Magyarország között. Az első Frankfurt – Budapest utat 1967. augusztus 26-án repülte a légitársaság „Kiel” névre keresztelt Boeing 727-ese.
Az 1964-ben gyártott, D-ABIG lajstromjelű háromhajtóműves Boeing 727-30-as típusú utasszállító egy közbenső müncheni (Riem repülőtér) leszállással érkezett Frankfurtból Budapestre.
Az LH194/195-ös számú járat eleinte még továbbrepült Belgrádba, majd onnan vissza Budapestre és Münchenen keresztül Frankfurtba.
A menetrend szerinti frankfurti járatok megnyitását követően kevesebb mint egy évvel, 1968 júliusában a Lufthansa elindította az LH184/185 számú járatát. Az új Düsseldorf – München – Budapest – Belgrád – Budapest – München – Düsseldorf útvonalat szintén a légitársaság Boeing 727-esei repülték.
A járatok sikerét és a cég erős jelenlétet Magyarországon bizonyítja, hogy a légitársaság 1969. áprilisában megnyitotta első budapesti városi irodáját, majd 1971. áprilisától mindkét járatról leválasztották a belgrádi kitérőt.
1988 nyarától közvetlenné vált a düsseldorfi járat, 1992-től beindult a Berlin – Budapest útvonal Boeing 737-esekkel és a CityLine Fokker 50-eseivel. A Lufthansa 1990 október végén költözött át Budapesten az új, kettes terminálra.
A Lufthansa 2016. áprilisában nyitotta meg menetrend szerinti járatát München és Debrecen között, valamint évek óta üzemeltet nyári charterjáratokat a Hévíz – Balaton Airportra is.
A Lufthansa napjainkra a legnagyobb utasforgalmat bonyolító hagyományos légitársasággá vált Magyarországon, míg a Lufthansa Csoport évi több mint 1,6 millió utasával a harmadik legnagyobb légi szállító itthon. A német vállalat az egyetlen, amely három magyarországi repülőtérre, Budapestre, Debrecenbe és Sármellékre is közlekedtet járatokat – hetente összesen 168 alkalommal.
A cég frankfurti és müncheni központi repülőterein keresztül a leggyorsabb és legkényelmesebb eljutást kínálja a magyar utasok részére New Yorkba és számos más népszerű tengeren túli célpontra.
A légitársaság hosszú távú flottájában szinte minden mai repülőgéptípust kipróbálhatnak az utasok, az Airbus A330-300, A340-300, A340-600, A350-900, és A380-800-as mellett, a Boeing 747-400-ast és a Boeing 747-8 Intercontinentalt is.
A Lufthansa világelsőként 2003-ban kezdte el bevezetni a fedélzeti internet szolgáltatást hosszú távú flottáján. A cégcsoport 2017. áprilistól a rövid- és középtávú járatokat teljesítő Airbus flottán is – a Lufthansa mellett az Austrian és az Eurowings gépein – elkezdte elérhetővé tenni a fedélzeti internet-szolgáltatást.
A Lufthansa-csoport leányvállalataival együtt Európa legnagyobb hagyományos légitársasági csoportja. A leányvállalatok közül az Austrian Airlines, a Swiss, a nemrégiben 100%-ban felvásárolt Brussels Airlines és a diszkont modellben működő Eurowings is jelen van Budapesten.
A Lufthansa jelentős munkaadó Magyarországon
A Lufthansa-csoport és leányvállalatai közel 700 főt foglalkoztatnak Magyarországon. A cégcsoport 1995. októberében alapította meg az informatikai megoldásokat kínáló Lufthansa Systems Hungáriát.
2002-ben eleinte a Malévvel közös vegyesvállalatként megalakult a repülőgépek karbantartásával foglalkozó Lufthansa Technik Budapest.
A Lufthansa Technik repülőgépmérnöki központját, amely ötven magasan képzett mérnöknek ad munkát Budapesten 2016. októberében nyitották meg.
Több repülőgéptípus a Lufthansa színeiben debütált Budapesten
A Lufthansa magyarországi működéséhez több fontos repüléstörténeti esemény is kötődik.
A légitársaság elsőként repült a budapesti repülőtérre Boeing 747-es Jumbo Jettel. A légitársaság D-ABYP lajstromjelű Boeing 747-230B repülőgépe 1985. június 15-én szállt le Ferihegyen.
Ugyancsak a Lufthansa volt az első légitársaság, amely elhozta Budapestre kétszintes Airbus A380-as óriásgépét. 2011. október 2-án több száz meghívott vendég láthatta a reptéren és több ezer repülésrajongó figyelte Ferihegy körül a kétszintes óriásgép le- és felszállását.
Az európai repülőgépgyártó új generációs hajtóművekkel felszerelt A320neo repülőgépe is elsőként a Lufthansa járatain közlekedik rendszeresen Budapestre. Az Airbus A320neo indító légitársasága a Lufthansa, a cég 2016. januárjában vette át az első példányt.
A szép sorozat idén folytatódik: 2017. szeptember 8-án a legújabb szélestörzsű típus, az Airbus A350 XWB debütál Ferihegyen szintén a Lufthansa színeiben.
A légitársaság magyarországi működésének 50 éves évfordulója alkalmából mutatja be az új generációs szélestörzsű típusát Budapesten.
Az első Airbus A350-es 2016. decemberében került a Lufthansa flottájába, a müncheni bázisra, hamarosan pedig már megérkezik a negyedik és ötödik példány is a típusból, melyekkel Hongkongba teljesít járatokat a német légicég.
Kapcsolódó cikkünk Bemutatták a Lufthansa vadonatúj A350-900 repülőgépét
Hatalmas hangárbuli keretében, több mint kétezer meghívott vendég előtt leplezte le és keresztelte meg legújabb repülőgépét a Lufthansa. A Münchenben megrendezett eseményen a Nürnberg nevet kapta a német légitársaság első Airbus A350-900 XWB szélestörzsű repülőgépe. Az eseményről és a repülőgépről készült képek galériánkban. Részletek…