A dohai Hamad légikikötő kapta a világ legjobb repülőtere címet az idei Skytrax-felmérésen, a második helyre a tavalyi győztes szingapúri Changi került, a harmadik a szöuli Incshon lett, Budapest pedig ismét nyert a kelet-európai kategóriában, és az összetett listában megtartotta 77. helyét.
A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér a „Kelet-Európa legjobb repülőtere” kategória elismerését immár sorozatban 11. alkalommal nyerte el a Skytrax minősítő cég 2024-es World Airport Awards díjátadóján, amelyet szerdám este, a Frankfurtban megrendezett Passenger Terminal EXPO kiállításon rendeztek.
Ebben a kategóriában Budapest sorrendben Tallinnt, Rigát, Tbiliszit, Szófiát, Bukarestet, Kutaiszit, Batumit, Belgrádot és Pozsonyt előzi meg.
A top 100-as világranglistában a 77. helyet szerezte meg idén a magyar főváros repülőtere, megőrizve tavalyi eredményét.
„A Budapest Airport a repülőtéri közösség minden tagjának köszönettel tartozik az elkötelezett munkáért, amely lehetővé tette, hogy a légikikötő a folyamatos fejlődés és a minőségi szolgáltatások révén tizenegyedik alkalommal is kiérdemelje a régió legjobb repülőtere díjat” – mondta Kam Jandu, a Budapest Airport vezérigazgatója a reptérüzemeltető lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint. Hozzátette: „Én ebben a díjban a közösségünk összetartását és kitartását látom, amely évek óta jellemző a mindennapjainkra. Egy csapat vagyunk, egy irányba húzunk, és ez a folyamatos munka minden évben eredményeket hoz, amelyeket az utasok is egyértelműen nagyra értékelnek.”
Ferihegyet 2022-ben a 80., 2021-ben a 97., 2020-ban a 93., 2019-ben a 89., 2018-ban a 90., 2017-ben a 84. helyre sorolta a Skytrax a világ 100 legjobb repülőtere között.
A környező versenytársak, Varsó és Prága nem került be a top 100-ba, a jóval jelentősebb Bécs pedig a tavaly megszerzett 11. helyről a 13.-ra csúszott vissza.
Ezen repterek egyébként a München által vezetett közép-európai régióban szerepelnek, ahol Bécs a harmadik, Prága a kilencedik helyet érte el, Varsó pedig nem fért be az első tízbe.
A világrangsorban Doha és Szingapúr a tavalyi listához képest helyet cserélt: a Hamad újra világelső, a második helyre Changi került, a harmadik pedig egy helyet javítva a szöuli Incshon lett, amely a legbarátságosabb reptér kategóriájának díját is elvitte.
Mögöttük Tokió-Haneda (amely a világ legtisztább reptere és a világ legjobb belföldi légikikötője címet is megkapta) és Tokió-Narita futottak be negyediknek és ötödiknek.
Hatodik lett a világrangsorban a párizsi Charles de Gaulle, amely egyben az Európa legjobb repülőtere címet is megszerezte.
A hetedik lett Dubaj, nyolcadik München, kilencedik Zürich, tizedik pedig az új isztambuli légikikötő.
A legjobb reptéri szálloda címét a szingapúri Crowne Plaza Changi Airport kapta, a legjobb regionális reptér a nagojai Centrair lett, a legjobb low-cost terminál címét a párizsi CDG 3-as terminálja szerezte meg, a legjobb személyzet díját Narita kapta. A legjobb reptéri terminálnak a newarki A csarnokot ítélték, emellett még számos kategóriában rangsorolták a repterek szolgáltatásait.
A Skytrax World Airport Awards globális utaselégedettségi felmérés, amely világszerte több mint félezer repülőtérre terjed ki. Különféle területeken ellenőrzi a repülőtéri szolgáltatások és termékek minőségét, az indulástól az érkezésig. A minősítést minden esetben az utasok anonim, egységes rendszerű véleménynyilvánításának alapján határozzák meg. Egyesek azonban kritikusak a felmérés hitelességével szemben. Az idei teljes lista ide kattintva tekinthető meg.