Magyarország a Budapest Airport részvényeinek 51 százalékát vásárolná meg egy állami befektetési cégen keresztül, a kisebbségi 49 százalékos részesedést pedig egy másik repülőtér-üzemeltető vállalat venné meg értesülések szerint.
Magyarország formális ajánlatot nyújtott be a Budapest Airport többségi tulajdonrészének megvásárlására, számolt be az ügyben általában jól értesült gazdasági hírügynökség, a Bloomberg az ügyet ismerő forrására hivatkozva.
E szerint a magyar állam a repülőtér-üzemeltető 51 százalékát vásárolná meg az állam befektetőcégén keresztül, a tranzakcióról várhatóan ezt követően kezdődhetnek meg a hivatalos tárgyalások a jelenlegi tulajdonosokkal.
A maradék 49 százalék pedig egy másik repülőtér-üzemeltető vállalathoz, tehát egy szakmai befektetőhöz kerülne, de ennek nevét vagy nemzetiségét nem fedte fel a forrás.
Frissítés: Szerdán a Budapest Airport többségi tulajdonjogát birtokló AviAlliance a Reuters hírügynökségnek megerősítette, hogy megkapták a magyar kormány formális ajánlatát. A tranzakció értéke a Bloomberg információja szerint 4 milliárd euró körül lehet.
Az AviAlliance közlése szerint a tulajdonosok úgy döntöttek, hogy hivatalos tárgyalásokat kezdenek a reptér (üzemeltető vállalt és az üzemeltetési koncesszió – a szerk.) eladásáról.
Az egyeztetés várhatóan több hónapig tart majd.
Mint ismert, a kormány közlései szerint évek óta tárgyal a repülőtér visszavásárlásáról a jelenlegi kanadai, német és szingapúri tulajdonosokkal, májusban Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta, hogy a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér megvétele iránt katari befektetők is érdeklődnek, a kormány szívesen látná őket stratégiai partnerként.
A légikikötőt eddig állami részvétellel, de magyar magánbefektetők és nagyvállalatok konzorciumával közösen tervezték kivásárolni, viszont bár állítólag már előrehaladott tárgyalások folytak, 2021-ben elhalasztották a tranzakciót a nem megfelelő magyar és nemzetközi pénzügyi helyzetre hivatkozva.
A Budapest Airport jelenlegi tulajdonosai többször is hangsúlyozták, hogy hosszútávú befektetésként tekintenek a repülőtérre, amelynek fejlesztését az elmúlt időszakban és a jövőben is jelentős befektetéssel kívánják megvalósítani.
A Budapest Airport Zrt. részvényeinek 55,44 százaléka a német bejegyzésű AviAlliance, 23,33 százaléka a Malton (A szingapúri állami GIC befektetési alap leányvállalata), 21,23 százaléka pedig a Caisse de dépôt et placement du Québec kanadai nyugdíjalap kezében van. Az AviAlliance düsseldorfi székhelyű, több repteret menedzselő vállalat (korábbi nevén Hochtief Airport), amely a szintén kanadai, Public Sector Pension Investment Board (PSP Investments) nyugdíjalap tulajdona.