A China Eastern csoporthoz tartozó légitársaság Boeing 787-9 Dreamliner repülőgépe június 29-én érkezett meg Senhszi tartomány székhelyéről a magyar fővárosba.

Ünnepélyesen köszöntötték szombaton délután a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a Shanghai Airlines Hszianból (Xi’an) érkező közvetlen járatát, amelyet a légitársaság B-20AJ lajstromjelű Boeing 787-9 Dreamliner repülőgépe teljesített.

Az útvonalon 2019. december végétől a koronavírus-járvány miatti lezárásokig hetente kétszer lehetett repülni, akkor a légitársaság sanghaji járatának köztes megállójaként.

Az FM 891-es számú járatok most hetente egy alkalommal, szombatonként, helyi idő szerint 12:20-kor szállnak fel a Hszienjang légikikötőből, és 17 órakor érkeznek meg Budapestre, majd FM 892-es járatszámmal 19 órakor indulnak vissza Hszianba, ahol másnap délelőtt 10 órakor landolnak. Az útvonalon a Shanghai Airlines Boeing 787-9-esei repülnek, a menetidő idefelé 10 óra 40 perc, visszafelé 9 óra a menetrendi adatok szerint.

A járat a naponta közlekedő sanghajitól függetlenül közlekedik, egyelőre a nyári menetrend végéig lehet rá repülőjegyet foglalni.

A cikk a hirdetés alatt folytatódik.

A körülbelül 13 millió lakosú Hszian a fővárostól, Pekingtől mintegy 900 kilométerre délnyugatra fekszik, a selyemút keleti végpontja, fontos ipari és pénzügyi központ, Senhszi tartomány székhelye és egyben a legnagyobb városa.

Valentínyi Katalin, a Budapest Airport kommunikációs és kormányzati kapcsolatok vezérigazgató-helyettese, Csuo Csin, a kínai nagykövet felesége, Gong Tao, Kína magyarországi nagykövete, Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára, Bogáts Balázs, a Budapest Airport kereskedelmi vezérigazgató-helyettese, Csen Ji-vej, Kína magyarországi nagykövetségének tanácsosa és Guo Fang, a China Eastern budapesti állomásvezetője (b-j) (Fotó: AIRportal.hu)

A légitársaság Dreamlinerei összesen 285 utas szállítására képesek, 4 első, 26 üzleti, 28 prémium turista és 227 turista osztályú ülés várja az utasokat. A repülőgép fedélzeti berendezéséről korábban itt írtunk.

A koronavírus-járvány hosszú évek kemény munkával elért fejlődését vetette vissza, a Kínából Budapestre még 2019 végén közlekedő heti 12 járatot egyik pillanatról a másikra le kellett állítani, a két ország közötti utasforgalom évi 220 000-ről nullára esett vissza – emelte ki a járatnyitó kapcsán szervezett sajtótájékoztatón Bogáts Balázs, a Budapest Airport kereskedelmi vezérigazgató-helyettese.

Az idei nyár végére már hetente több mint húsz járat közlekedik hét útvonalon a két ország között, az utasforgalom pedig jelentősen meghaladja a 2019-es számot, eléri a 400 ezret, ezzel a Budapest Airport vezető a régióban
– tette hozzá a szakember.

A most megnyitott hsziani járat turisztikai és gazdasági célokat is szolgál, a kínai utas- és áruforgalom a Budapest Airport növekedésének motorját jelenti, Budapest a régió kapujává vált a kínai áruk számára. Hszian a magyar utasok számára is kiváló átszállási lehetőségeket nyújt az országon belül és más ázsiai úti célok felé – emelte ki.

Fotó: AIRportal.hu

Az újabb kínai járatnyitás alátámasztja a Kína és Magyarország közötti turisztikai és gazdasági kapcsolatok lendületes fejlődését, a két ország közötti kapcsolatok a legmagasabb szintre emelkedtek. A járat egy híd, ami összeköti a kultúrákat, az embereket és a gazdaságot, elősegíti a tudományos és kulturális együttműködést – hangsúlyozta Illés Boglárka, Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára.

A Budapest és Hszian közötti közvetlen összeköttetés újraindulását Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette be április végén.

A China Eastern-csoporthoz tartozó légitársaság emellett naponta repül Sanghaj, heti kétszer pedig Ningpo és Budapest között. Az Air China járataival Peking (július közepétől heti négyszer) és Csungking (heti egyszer) érhető el jelenleg Budapestről.

A China Southern Airlines pedig június 27-én indította el hetente négy alkalommal közlekedő járatát Kanton és Budapest között. Az összes útvonalon Boeing 787-9 Dreamlinerek repülnek.

korábbi bejelentés szerint, szintén ebben a hónapban indult volna a Hainan Airlines heti két alkalommal közlekedő járata Sencsen és Budapest között, de a nyitás csúszik, még a menetrend sem elérhető el a foglalási rendszerekben, ugyanakkor a sajtótájékoztatón az hangzott el, hogy a nyári időszakban ez a járat is elindul. Ezzel együtt már hét kínai nagyváros lesz majd elérhető közvetlen Budapestről, összesen 21 járattal hetente.

Ahogy beszámoltunk róla, sajtóinformációk szerint a budapesti repülőtér üzemeltetője már dolgozik két további kínai nagyvárosba közlekedő járat megnyitásán: Csengtu a Sichuan Airlines, Hsziamen pedig a Xiamen Airlines járataival válna közvetlenül elérhetővé a magyar fővárosból.